Opis produktu
Dulcobis tabletki na zaparcia.
Zaparcia to jeden z bardziej uciążliwych problemów zdrowotnych. Coraz więcej czasu spędzamy przy biurku i w samochodzie, jak również spożywamy wysoko przetworzoną żywność, co sprzyja zaparciom. To wszystko może źle wpływać na pracę naszych jelit. Choć u różnych osób zaparcia mogą mieć różne podłoże, to istnieje wspólny mianownik. Gdy dolegliwość ta już się pojawi, może istotnie skomplikować życie. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz wspomóc się lekami, które działają miejscowo i pobudzają perystaltykę jelit. Tabletki Dulcobis zawierają substancję przyspieszająca perystaltykę jelit i zwiększającą zawartość wody w kale, która ułatwia oddanie stolca, tym samym zwalcza zaparcia i pomaga zachować zdrowe jelita.
Skład
Substancją czynną leku jest bisakodyl (Bisacodylum), 1 tabletka zawiera 5mg.
• Substancja pomocnicze: Laktoza jednowodna, skrobia kukurydzian, glicerol 85%, magnezu stearynian.
• Otoczka: magnezu stearynian, sacharoza, talk, guma arabska, tytanu dwutlenek, kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer, olej rycynowy, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty, wosk biały, wosk Carnauba, szela.
Dawkowanie
Krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć:
Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 10 lat: 1-2 tabletki dojelitowe doustnie, raz na dobę, przyjmowane przed snem.
Dzieci od 4 do 10 lat: 1 tabletka dojelitowa) na dobę, przyjmowane przed snem.
Przygotowanie do badań diagnostycznych:
Dorośli: 2-4 tabletki dojelitowe wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka).
Dzieci powyżej 4 lat: jedna tabletka dojelitowa wieczorem, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka).
Tabletki dojelitowe należy połknąć w całości i obficie popić wodą.
Działanie
● Przyspieszenie perystaltyki jelita grubego
● Zwiększenie zawartości wody w jelicie grubym
● Pobudzenie naturalnego procesu wypróżniania
● Rozluźnienie konsystencji stolca
Ważne wskazówki
● Działanie już po 6 h (pomiędzy 6 a 12 godziną od podania)
● Ułatwienie wypróżnienia
● Ulga w zaparciach
● Mogą być stosowane w okresie karmienia piersią
● Mogą być stosowane u dzieci powyżej 4 r.ż.
Wskazania
● Krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć
● W przygotowaniu do badań diagnostycznych
● W leczeniu przedoperacyjnym i pooperacyjnym
● W stanach wymagających ułatwienia defekacji
Przeciwwskazania
Dulcobis jest przeciwwskazany u pacjentów z niedrożnością jelit, z ostrymi stanami w obrębie jamy brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrymi chorobami zapalnymi jelit oraz z silnymi bólami brzucha z towarzyszącymi mdłościami i wymiotami, które mogą być objawem poważnych chorób.
Jest również przeciwwskazany w stanach ciężkiego odwodnienia oraz u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na bisakodyl lub jakikolwiek inny składnik produktu. W przypadku rzadkich chorób genetycznych, w których występuje nietolerancja składnika pomocniczego produktu (patrz „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności”), stosowanie produktu jest przeciwwskazane.
Działania niepożądane
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych podczas leczenia należą bóle brzucha i biegunka.
Inne działania niepożądane:
• Zaburzenia układu immunologicznego
rzadko: reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy*, reakcje
anafilaktyczne*
• Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
rzadko: odwodnienie
• Zaburzenia układu nerwowego
Niezbyt często: zawroty głowy
Rzadko: omdlenie, zawroty głowy i omdlenie występujące po zażyciu bisakodylu mogą się pojawić w związku z odpowiedzią wazowagalną (np. skurcze w obrębie jamy brzusznej,defekacja).
• Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Często: skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból w jamie brzusznej, biegunka, nudności Niezbyt często: uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu
Rzadko: zapalenie okrężnicy, w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Tabletki dojelitowe nie powinny być przyjmowane wraz ze środkami zmniejszającymi zakwaszenie górnego odcinka przewodu pokarmowego, takimi jak mleko, leki zobojętniające sok żołądkowy lub inhibitory pompy protonowej, aby zapobiec przedwczesnemu rozpuszczaniu otoczki tabletki. Podobnie jak w przypadku innych leków przeczyszczających, produktu leczniczego nie należy stosować codziennie przez długi okres bez zbadania przyczyny zaparć. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i hipokaliemii. Utrata wody z jelit może sprzyjać odwodnieniu. Do objawów należy pragnienie i skąpomocz. U pacjentów z utratą płynów, u których odwodnienie może być niebezpieczne (np. w niewydolności nerek, u osób w podeszłym wieku) przyjmowanie produktu leczniczego Dulcobis powinno zostać przerwane, a leczenie można wznowić tylko pod nadzorem lekarskim.
Leki przeczyszczające, w tym Dulcobis nie wpływają na utratę masy ciała. Pacjenci mogą zaobserwować obecność krwi w kale, jednak objaw ten ma zwykle łagodne nasilenie i samoograniczający się charakter. Odnotowano przypadki zawrotów głowy oraz omdleń u pacjentów stosujących produkt leczniczy Dulcobis. Dostępne dane na temat tych przypadków wskazują, że omdlenia te wiążą się z wysiłkiem przy wypróżnieniu lub z reakcją wazowagalną na ból brzucha, który może być związany z zaparciami, ale niekoniecznie bezpośrednio związany ze stosowaniem produktu leczniczego.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Badania na zwierzętach dotyczące wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka, przebieg porodu i rozwój pourodzeniowy są niewystarczające. Zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Produktu Dulcobis nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.W okresie ciąży preferowanymi metodami leczenia zaparć jest zwiększenie podaży płynów, zwiększenie zawartości błonnika w diecie oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Stosowanie leków pobudzających perystaltykę jelit, takich jak np. bisakodyl nie jest zalecane poza ściśle uzasadnionymi przypadkami.
Karmienie piersią
Dane kliniczne wskazują, że ani substancja czynna bisakodylu BHPM (bis-(p-hydroksyfenyl)-pirydyl-2-metan) ani jej pochodne
glukuronidowe nie są wydzielane do mleka u zdrowych karmiących kobiet. Z tego względu Dulcobis może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Młodzież i dzieci powyżej 10 lat: 1-2 tabletki dojelitowe doustnie, raz na dobę, przyjmowane przed snem.
Dzieci od 4 do 10 lat: 1 tabletka dojelitowa) na dobę, przyjmowane przed snem.
Warunki przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C
Podmiot odpowiedzialny
Opella Healthcare Poland Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.