Opis produktuAmol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach:
zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych, a także w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów;
wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność.
Składsubstancja czynna: 1 g leku Amol zawiera Mentholum (mentol) 17,23 mg; Citronellae aetheroleum (olejek cytronelowy) 1,00 mg; Caryophylli floris aetheroleum (olejek goździkowy) 1,00 mg; Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum (olejek cynamonowy) 2,40 mg; Limonis aetheroleum (olejek cytrynowy) 5,70 mg; Menthae piperitae aetheroleum (olejek mięty pieprzowej) 2,40 mg; Lavandulae aetheroleum (olejek lawendowy) 2,40 mg,
pozostałe składniki (substancje pomocnicze): etanol 96% (v/v), woda
StosowanieTen lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- leku nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub w postaci okładów.
- dorośli i młodzież powyżej 12 lat: zewnętrznie do nacierań w celu poprawy złego samopoczucia (np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych). Nacierać niewielką ilością leku w formie nierozcieńczonej kilka razy na dobę.
- zewnętrznie w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem w formie nierozcieńczonej.
- doustnie w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) od 10 do 15 kropli leku z płynem lub z cukrem, należy przyjmować doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości, do 3 razy na dobę. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawkiPrzy przypadkowym spożyciu większych ilości leku występują objawy typowe dla przedawkowania alkoholu. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowaniaNie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
PrzeciwwskazaniaLeku Amol nie należy stosować: - jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych.
- u dzieci poniżej 12 lat, ze względu na brak wystarczających badań na temat stosowania leku.
Wewnętrznie:- w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego;
- u osób z przewlekłymi chorobami wątroby;
- u osób uzależnionych od alkoholu.
Zewnętrznie:- na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych;
- przy chorobach skóry przebiegających z wysypką;
- na błony śluzowe oraz w okolicach oczu.
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000): zaburzenia żołądka i jelit: podrażnienie żołądka, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: podrażnienia skóry i błon śluzowych, wyprysk kontaktowy, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: kaszel (suchy), skurcz oskrzeli.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: oparzenia w miejscu podania.
Ostrzeżenia i środki ostrożności- należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem. W przypadku dostania się leku Amol do oczu należy obficie przemyć je wodą. W przypadku nie ustąpienia objawów należy zwrócić się do lekarza.
- w przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) należy niezwłocznie wezwać lekarza, a w przypadku wystąpienia zmian skórnych należy zasięgnąć porady lekarza.
- po natarciu roztworem leku Amol należy starannie umyć ręce.
- leku nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub w postaci okładów.
- może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.
- u osób z kamicą żółciową lek Amol może być stosowany doustnie tylko po konsultacji z lekarzem.
Lek Amol zawiera 67% etanolu (alkoholu). Przy zastosowaniu zalecanego dawkowania po każdym przyjęciu doustnym leku w ilości 10-15 kropli do organizmu zostanie wprowadzone do 0,46 g etanolu, co jest równoważne 8-11 ml piwa (5% v/v) i 3-5 ml wina (12% v/v). Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, u dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.
Stosowanie innych lekówNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Alkohol w tym leku może zmieniać działanie innych leków.
Ciąża i karmienie piersiąJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania leku Amol w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszynZe względu na zawartość etanolu lek Amol może wywierać wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Dlatego też, nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn po zastosowaniu doustnym leku.
Warunki przechowywaniaLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w temperaturze poniżej 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Podmiot odpowiedzialnyOrifarm Healthcare A/S
Energivej 15
5260 Odense S
Dania
ProducentOrifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o.
ul. Księstwa Łowickiego 12
99-420 Łyszkowice
Polska
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.