Opis produktuAltacet jest bezbarwnym żelem o zapachu mentolu, zawierającym substancję czynną octanowinian glinu. Lek po zastosowaniu na skórę wykazuje działanie ściągające i przeciwobrzękowe, jednocześnie łagodzi dolegliwości bólowe. Mentol zawarty w składzie leku działa miejscowo chłodząco.
Altacet żel stosuje się miejscowo na skórę: w stłuczeniach, w obrzękach stawowych i pourazowych oraz w obrzękach spowodowanych oparzeniami I
o.
SkładSubstancją czynną leku jest glinu octanowinian 10 mg/g.
Pozostałe składniki to: etanol 96%, lewomentol, metylu parahydroksybenzoesan, karbomer, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
StosowanieLek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 3 lat:
- Altacet należy stosować na czystą, suchą skórę w bolących miejscach od 3 do 4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych, najlepiej w postaci okładów.
- Nie należy stosować leku w opatrunku okluzyjnym lub owijać okładów folią. Można stosować wyłącznie okłady wysychające.
- Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy.
- Ostrożnie stosować u dzieci.
Ważne wskazówkiLek zawiera metylu parahydroksybenzoesan. Może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Lek zawiera 20 mg alkoholu (etanolu) w 1 g żelu. Może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.
WskazaniaAltacet stosuje się miejscowo na skórę:
- w stłuczeniach;
- w obrzękach stawowych i pourazowych;
- w obrzękach spowodowanych oparzeniami Io;
PrzeciwwskazaniaLeku Altacet żel nie należy stosować:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną – octanowinian glinu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- doustnie;
- w przypadku rozległych ran;
- na uszkodzoną skórę oraz miejsca na skórze z widocznym wypryskiem;
- na zakażoną skórę;
- długotrwale;
- u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (rumień, świąd, pieczenie), które zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku.
- W razie stosowania leku na duże powierzchnie skóry, stosowania długotrwałego lub zbyt częstego, Altacet może powodować macerację skóry, a u osób nadwrażliwych odczyny rumieniowe, grudkowe i ziarninowe.
- Nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia objawów hiperaluminemii i hipofosfatemii w przypadku długotrwałego stosowania w ciężkiej niewydolności nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożnościPrzed rozpoczęciem stosowania leku Altacet należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
- Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zmiany na skórze, należy zaprzestać stosowania leku. Jeśli objawy te utrzymują się, należy zgłosić się do lekarza.
- Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. W razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe, należy go usunąć obficie spłukując wodą.
Stosowanie innych lekówNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Nie są znane interakcje leku Altacet z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersiąJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieżyNie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszynBrak danych o wpływie leku Altacet na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn
Warunki przechowywania- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25o C.
- Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na tubie i kartoniku. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
- Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się zmianę jego wyglądu zewnętrznego lub zapachu.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Podmiot odpowiedzialnyLEK S.A.
ul. Podlipie 16
95-010 Stryków
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.